Osteopatia jest dziedziną medycyny bezlekowej, która poparta diagnozą i bezbolesną terapią uzyskuje rewelacyjne efekty. Osteopaci, to poszukiwacze pierwotnej przyczyny dysfunkcji, które często są przez pacjentów pomijane, ale to co zdarzyło się 20 lat temu, w dzieciństwie czy nawet w łonie matki ma znaczenie do tego w jaki sposób organizm funkcjonuje dzisiaj. Osteopata podczas swojej terapii ściśle skupia się na strukturach anatomicznych.
Osteopatia powstała w 1874 roku za sprawą amerykańskiego lekarza Andrew Taylor Still’a, który zauważył, że zdrowiu człowieka trzeba pomóc, likwidując pierwotną lezję (pierwszy problem, który pojawił się w organizmie). Osteopaci tłumaczą, że pierwotna lezja wpływa na różne mechanizmy kompensacji, które z czasem doprowadzają do chorób i złego funkcjonowania organizmu. Sposobem na wyleczenie człowieka jest zatem usunięcie pierwszego zaburzenia, a reszta naprawi się sama.
Still zdefiniował osteopatię jako:
"Nauka, która składa się z tak dokładnej, wyczerpującej i zweryfikowanej wiedzy o strukturze i funkcjonowaniu mechanizmu ludzkiego"
„Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia”
„Nie sztuką jest znaleźć chorobę, sztuką jest znaleźć zdrowie”
Osteopatia obejmuje:
- terapię czaszkowo-krzyżową
- terapię narządów wewnętrznych
- terapię układu parietalnego (obwodowego, czyli układu ruchu, tj. kręgosłup, klatka piersiowa, miednica, kość krzyżowa, kończyna górna, kończyna dolna)
Osteopatia to nie jest tylko sposób leczenia pacjentów, to jest bogata w historię filozofia, która opiera się na kilku zasadach:
- ciało jest zintegrowaną jednością
- ruchomość jest manifestacją zdrowia tkanek
- prawo tętnic jest nadrzędne
- struktura i funkcja są ze sobą połączone
- ciało jest organizmem samoregulującym się i samoleczącym
Osteopatia w Polsce jest nieznana i niedoceniona, ale w Europie Zachodniej, Skandynawii i USA jest traktowana na równi z medycyną tradycyjną. W Stanach Zjednoczonych student medycyny w toku studiów decyduje, czy zostaje osteopatą czy lekarzem.